Tempo naszego życia w dzisiejszych czasach jest zawrotne. „Pędzi” zarówno nasze życie zawodowe, jak i prywatne. Praktycznie każda chwila w ciągu dnia jest zapełniona i zajęta. Powiedzenie –„na nic nie mam czasu” – jest prawie tak częste, jak zwykłe słowa powitania! Jesteśmy zajęci w tygodniu, w weekend, ale i w czasie wakacji!
Pośpiech dotyczy wszystkich, a z pewnością najbardziej tych spośród nas, którzy pracują. Pracodawcy oczekują, że ich pracownicy będą szybcy, dobrze zorganizowani i efektywni. Gonią nas zadania, projekty, plany, prezentacje, raporty, spotkania etc., zaś my, chcąc być dobrymi pracownikami, śpieszymy się coraz bardziej, żeby tym oczekiwaniom sprostać. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej, ale prawie każdy ma taki moment, w którym zaczyna zastanawiać się, czy nie kręci się w kółko. Przestajemy cieszyć się swoją pracą, zaczynamy się męczyć, jesteśmy rozdrażnieni i zestresowani. Nasz wewnętrzny kompas zaczyna wariować.
Kiedy tak się staje, często oznacza to, że zaczęliśmy tracić z oczu nasz cel. A bez celu i konsekwentnego jego przypominania ludzie poruszają się w przypadkowy sposób. Mają skłonności do walki i frustracji, grozi im utknięcie w martwym punkcie.
Już Seneka powiedział:
"Jeżeli nie wiesz, do jakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry".
Oto 5 najważniejszych kroków, które proponuję moim klientom, by szybko odzyskali równowagę i poczucie sensu w pracy.
Krok 1
Zatrzymaj się i odpowiedz sobie (pisemnie) na pytania:
Po co ja to robię? Jaka jest moja idealna praca? Jaka jest moja idealna sytuacja finansowa? Jaki poziom oczekiwanych przeze mnie kompetencji i idealne stanowisko?
W trakcie tych rozważań zaczniesz jaśniej widzieć swoje cele (warto podzielić je na krótko- i długoterminowe np. na 2 i 5 lat).
Krok 2
Następnie wyobraź sobie, jak to będzie, kiedy już swoje cele osiągniesz? Co wtedy poczujesz? Co wtedy stanie się możliwe?
To powinno Cię mocno zmotywować!
Krok 3
Wypisz 3 najważniejsze dla Ciebie wartości i sprawdź, czy Twoje cele są z nimi zgodne.
Ten krok jest bardzo ważny, jeśli chcesz odczuwać prawdziwą satysfakcje i poczucie równowagi po zrealizowaniu celów.
Pomocne mogą się okazać takie pytania jak: Co jest naprawdę dla mnie ważne? Jakie miejsce zajmuje w moim życiu praca? Co lubię robić i w jakim otoczeniu?
Krok 4
Ważne jest też, by cele były realne, a także sytuowały się w obszarze Twojej kontroli. Szkoda tracić czas i energię na coś, na co nie mamy wpływu.
Krok 5
Zrób teraz plan realizacji Twoich celów, w którym ustalisz ramy czasowe, ale również uwzględnisz trudności i przeszkody, jakie mogą nastąpić.
Pojawienie się celu zwykle diametralnie zmienia nasze samopoczucie, motywację i sposób działania. Nasz umysł natychmiast się ożywia, przestajemy koncentrować się na przeszkodach, a zaczynamy myśleć o rozwiązaniach. Szybciej i pewniej podejmujemy decyzje i zyskujemy poczucie kontroli nad własnym życiem.
Ale uwaga!
Aby utrzymać ten stan, musimy regularnie i konsekwentnie przypominać sobie nasze cele!
Wytrwałość i podtrzymywanie motywacji w dążeniu do ich realizacji jest bardzo ważna.
W przeciwnym razie pędząca codzienność znów spowoduje, że o nich zapomnimy!
Ewa Wędrychowska
coach kariery, doradca zawodowy
http://ewedrychowska-coaching.pl
Jeśli chcesz dotrzeć do swoich prawdziwych celów, opartych na Twoich głębokich wartościach, po to by poczuć się na właściwej ścieżce i zyskać kontrolę nad własnym życiem zawodowym, zapraszam na gratisową sesję wstępną. !