Czujesz, że kręcisz się w kółko? 5 kroków, aby naregulować „wewnętrzny kompas” zawodowy.

Tempo naszego życia w dzisiejszych czasach jest zawrotne. „Pędzi” zarówno nasze życie zawodowe, jak i prywatne. Praktycznie każda chwila w ciągu dnia jest zapełniona i zajęta. Powiedzenie –„na nic nie mam czasu” – jest prawie tak częste, jak zwykłe słowa powitania! Jesteśmy zajęci w tygodniu, w weekend, ale i w czasie wakacji!

Pośpiech dotyczy wszystkich, a z pewnością najbardziej tych spośród  nas, którzy pracują. Pracodawcy oczekują, że ich pracownicy będą szybcy, dobrze zorganizowani i efektywni. Gonią nas zadania, projekty, plany, prezentacje, raporty, spotkania etc., zaś my, chcąc być dobrymi pracownikami, śpieszymy się coraz bardziej, żeby tym oczekiwaniom sprostać. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej, ale prawie każdy ma taki moment, w którym zaczyna zastanawiać się, czy nie kręci się w kółko. Przestajemy cieszyć się swoją pracą, zaczynamy się męczyć, jesteśmy rozdrażnieni i zestresowani. Nasz wewnętrzny kompas zaczyna wariować.

Kiedy tak się staje, często oznacza to, że zaczęliśmy tracić z oczu nasz cel.  A bez celu i konsekwentnego jego przypominania ludzie poruszają się w przypadkowy sposób.  Mają skłonności do walki i frustracji, grozi im utknięcie w martwym punkcie.

Już Seneka powiedział: 

 

"Jeżeli nie wiesz, do jakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry".

 

Oto 5 najważniejszych kroków, które proponuję moim klientom,  by szybko odzyskali równowagę i poczucie sensu w pracy.

Krok 1

Zatrzymaj się i odpowiedz sobie (pisemnie) na pytania:

Po co ja to robię? Jaka jest moja idealna praca? Jaka jest moja idealna sytuacja finansowa?  Jaki poziom oczekiwanych przeze mnie kompetencji i idealne stanowisko?

W trakcie tych rozważań zaczniesz jaśniej widzieć swoje cele (warto podzielić je na krótko- i długoterminowe np. na 2 i 5 lat). 

Krok 2

Następnie wyobraź sobie, jak to będzie, kiedy już swoje cele osiągniesz? Co wtedy poczujesz? Co wtedy stanie się możliwe?

To powinno Cię mocno zmotywować!

Krok 3

Wypisz 3 najważniejsze dla Ciebie wartości i  sprawdź, czy Twoje cele są  z nimi zgodne. 

Ten krok jest bardzo ważny, jeśli chcesz odczuwać prawdziwą satysfakcje i poczucie równowagi po zrealizowaniu celów. 

Pomocne mogą się okazać takie pytania jak: Co jest naprawdę dla mnie ważne? Jakie miejsce zajmuje w moim życiu praca? Co lubię robić i w jakim otoczeniu?

Krok 4

Ważne jest też, by cele były realne, a także sytuowały się w obszarze Twojej kontroli. Szkoda tracić czas i energię na coś, na co nie mamy wpływu.

Krok 5

Zrób teraz plan realizacji Twoich celów, w którym ustalisz ramy czasowe, ale również uwzględnisz trudności i przeszkody, jakie mogą nastąpić. 

Pojawienie się celu zwykle diametralnie zmienia nasze samopoczucie, motywację i sposób działania. Nasz umysł natychmiast się ożywia, przestajemy koncentrować się na przeszkodach, a zaczynamy myśleć o rozwiązaniach. Szybciej i pewniej podejmujemy decyzje i zyskujemy poczucie kontroli nad własnym życiem.

 

Ale uwaga!  

Aby utrzymać ten stan, musimy regularnie i konsekwentnie przypominać sobie nasze cele!

Wytrwałość i podtrzymywanie motywacji w dążeniu do ich realizacji jest bardzo ważna.

W przeciwnym razie pędząca codzienność znów spowoduje, że o nich zapomnimy!

 

Ewa Wędrychowska

coach kariery, doradca zawodowy

 

http://ewedrychowska-coaching.pl

 

Jeśli chcesz dotrzeć do swoich prawdziwych celów, opartych na Twoich głębokich wartościach,  po to by poczuć się na właściwej ścieżce i zyskać kontrolę nad własnym życiem zawodowym, zapraszam na gratisową sesję wstępną. !