Mapa kompetencji – 6 najważniejszych powodów, dla których warto ją mieć.

 

Żyjemy w czasach, które wymagają od nas ciągłego dostosowywania się. Zmiany są wpisane w naszą codzienność. Kariera przestała już być tym, czym była za czasów naszych dziadków i rodziców, czyli pracą w jednym obszarze, w tym samym miejscu, przez całe życie. Dzisiaj kariera to portfolio wielu doświadczeń, zdobywanych w różnych branżach, specjalizacjach, na różnych stanowiskach i w różnych miejscach na świecie! 

By sprostać takiej dynamicznej rzeczywistości,  musimy nieustannie uczyć się, rozwijać i poszerzać nasze doświadczenia. W dodatku dotyczy  nas to na wszystkich etapach naszego życia, zarówno uczniów i studentów, jak i osoby pracujące, a także tych, którzy zbliżają się do emerytury czy  nawet tych, którzy już na niej są! Jest na to zjawisko termin – „lifelong learning”, czyli „uczenie się przez całe życie”. 

Jak sprawić, by się w tym naszym rozwoju nie pogubić i być jak najlepiej przygotowanym do szybkich i czasami nieoczekiwanych zmian?  

Warto sporządzić mapę swoich kompetencji i systematycznie ją uzupełniać.

Cóz  to takiego, owa mapa kompetencji?  

Kompetencje to nic innego, jak nasza wiedza, umiejętności, doświadczenia i postawy oraz wartości. Mówiąc językiem biznesowym, nasze kompetencje są naszą ofertą dla pracodawcy. To one decydują o tym, czy jesteśmy atrakcyjnym pracownikiem, współpracownikiem, kandydatem do podwyżki czy awansu, jaka jest nasza cena i jaką rolę odgrywamy w firmie.

Od czego możesz zacząć tworzenie Twojej mapy kompetencji?

Na początek zadaj sobie 5 ważnych pytań:  

Co wiem? Co potrafię robić?  Jakie mam doświadczenia? Jakimi kieruję się wartościami? Jaka/i jestem? 

Ważne jest, aby każde z tych pytań dokładnie przemyśleć, spojrzeć na swoje życie z perspektywy, sięgając czasami głęboko do pamięci. Wszystkie informacje, które zgromadzisz, musisz następnie zapisać w sposób przejrzysty – np. w formie tabelki albo właśnie swego rodzaju mapy, bardzo wyraźnie grupując poszczególne obszary Twoich kompetencji.

Sporządzenie pełnowartościowej, szczegółowej analizy naszego życia zawodowego, ale również osobistego (te dwa obszary są nierozłączne! ), jest często procesem trudnym, wieloetapowym. Czasami praca nad tymi zagadnieniami zajmuje moim klientom wiele godzin, a nawet dni. Wymaga głębokiego wglądu w siebie, zastanowienia się nad przeszłością, zadania sobie wielu trudnych i niewygodnych pytań na temat samego siebie, spojrzenia prawdzie w oczy, ale również przypomnienia zapomnianych sukcesów i ukrytych talentów. Zachęcam też do zaangażowania w ten proces swoich kolegów po fachu, klientów, współpracowników i znajomych. Możesz im zadać pytania na swój temat np. zapytaj ich o Twoje mocne strony! Albo o to, co Cię wyróżnia spośród innych? Z doświadczenia wiem, że to ćwiczenie dostarcza nam często zaskakujących i niezwykle cennych informacji. Są takie obszary dotyczące nas samych, które dostrzegają inni, podczas gdy my nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia ! 

Kiedy  już uporasz się z tym ćwiczeniem, okaże się, że nie tylko masz przed sobą szczegółową i uporządkowaną analizę twoich kompetencji, ale też odkryjesz i poczujesz wiele pozytywnych efektów:

 

  • odczujesz znacznie większe poczucie kontroli  nad swoją sytuacją zawodową
  • wzrośnie twoja samoświadomość, często zaczyna wyłaniać się wizja i koncepcja siebie
  • co za tym idzie o wiele łatwiej zaplanujesz swoje cele, nie tylko te zawodowe, ale często i  te osobiste
  • będzie Ci łatwiej planować rozwój (wiem, co mam, czego mi brakuje, dokąd chcę dojść)
  • staniesz się lepiej przygotowana/y do zmian i nieprzewidzianych sytuacji, takich jak np. zmiana pracy, zwolnienie, awans – będziesz szybciej reagować, nie wpadniesz w panikę, będziesz podejmować decyzje w sposób racjonalny, a nie pod wpływem stresu
  • i wreszcie, co najważniejsze – wzrośnie Twoje poczucie własnej wartości – staniesz się bardziej pewna/y siebie i zyskasz pozytywne spojrzenie na życie !

 

Uwaga !  Mapa kompetencji nie powstaje raz na zawsze!

 

Musimy pamiętać o tym, że zmienia się nie tylko rzeczywistość, która nas otacza, ale również i my sami w ciągu naszego życia nieustannie się zmieniamy: zmieniają się nasze priorytety, nasze wartości, nasze potrzeby, no i oczywiście kompetencje. 

Dlatego właśnie pamiętaj o tym, żeby co jakiś czas wracać do Twojej mapy i ją odświeżać!

 

Ewa Wędrychowska

coach kariery, doradca zawodowy

www.ewedrychowska-coaching.pl

 

Jeżeli chcesz stworzyć mapę swoich kompetencji po to, by wzmocnić swoje poczucie własnej wartości i Twojej atrakcyjności na rynku pracy,  zapraszam na gratisową sesję wstępną. 

Napisz lub zadzwoń!